Bár még nincsen tésztagépem, nekiláttam házi tésztát gyártani. A nyújtás része így kicsit munkaigényesebb volt, de minden perce megérte.
Maga a tészta összeállítása gyerekjáték, nem is értem, miért vesszük a bolti változatot, ha ilyet is ehetünk helyette.
Én a következő elvet alkalmaztam a tészta összeállításánál: 10dkg liszthez 1 tojás.
20 dkg lisztet használtam azaz 2 tojást tettem hozzá. Ezen a ponton jegyezném meg, hogy ez alkalommal teljes kiőrlésű rozslisztet használtam, hogy kissé alakbarátabb verzió legyen.
És hogy mitől lett duplán sütőtökös? Nem csak a tölteléke, de maga a tészta is kapott a tökből.
Hozzávalók:
A tésztához
- 20 dkg liszt
- 2 tojás
- 1 ek. olívaolaj
- só
- kb. 3 kanálnyi sütőtökpüré
A töltelékhez:
- sütőtök
- ricotta
- só
- bors
- fokhagyma
- bazsalikom
- kakukkfű
A mártáshoz:
- vaj
- fehérbor
- tejszín
- fokhagyma
Első lépésként egy félbevágott, kimagozott sütőtököt puhára sütünk. Kb. 30-40 perc alatt 180 fokon. A tököt meglocsoljuk olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk, és kakukkfűvel megszórjuk, így tesszük a sütőbe. (Én szeretem, ha már süléskor kap egy kis plusz ízt) Ha megsült, eltávolítjuk a héját, és kézi botmixerrel pürésítjük.
Ebből a püréből elveszünk kb. 3 kanálnyi mennyiséget, a többit félretesszük.
A tésztához kimérjük a lisztet, hozzáadjuk a két tojást, sót és a sütőtökpürét. Dagasztógéppel percek alatt összeáll. Ha esetleg kevés lenne a liszt, és nagyon ragad, akkor adjunk még hozzá nyugodtan, annyit amennyit felvesz. Ha kézzel gyúrjuk össze is ugyanez a folyamat, csak picit több időt vesz igénybe.
Az összeállt tésztát follpakkba csomagoljuk, és egy 30 percre félretesszük a hűtőbe pihenni.
Elkészítjük a tölteléket. A sütőtökpüréhez ricottát keverünk, 1-2 gerezd fokhagymát, friss bazsalikomot és sózzuk borsozzuk ha szükséges.
A tésztát 4 részre osztjuk, és jól kinyújtjuk. Én többször kinyújtottam, majd újra összehajtottam és még egyszer kinyújtottam, a lehető legvékonyabbra.
A tésztát négyzetekre vágtam fel. A raviolit úgy is lehet csinálni, hogy két kis négyzetet teszünk össze, de én most inkább egy téglalap formát alakítottam ki belőle, azaz a közepébe helyeztem egy kb szőlőszem nagyságú adagot a töltelékből majd félbehajtottam úgy, hogy a levegőt közben kiszorítsam belőle. Villával pedig lezártam a 3 oldalát.
A tortellininél szintén középre került a töltelék, de itt háromszög formára hajtottam be, majd úgy formáztam tovább, a két szárat összecsavarva. Itt is fontos, hogy jól zárjuk le a tésztát.
A tésztákat sós lobogó vízben főztem ki. Meg kell várni amíg szépen feljönnek a víz tetejére.
Egy serpenyőbe vajat dobtam, és egy gerezd fokhagymát (épp hogy csak megnyomva) majd a forró vajban kissé lepirítottam a tésztákat. Kevés fehérbort és tejszínt tettem még hozzá, illetve sóztam borsoztam, vágtam bele friss bazsalikomot, kissé összeforraltam, és összeforgattam a tésztával, hogy jól bevonja a mártás.
Parmezánt reszeltem a tetejére és már kész is.
PND