Egyre inkább érzem, hogy elért minket az ősz. Teljesen őszi hangulatba is kerültem, ami az ételeken is meglátszik. Az egyik kedvencem ilyenkor a fahéj. Előszeretettem használom. Az alma, körte vagy szilva és a fahéj kombinációkat én mindig valahogy a hideg estékkel párosítom. Télen majd jöhet az alma, de addig amíg van friss szilva használjuk ki, és süssünk szilvával.
Én a múlt héten szilvalekvárt főztem (méghozzá fahéjas szilvalekvárt xilittel), ezt fel is használtam a Galette készítésénél. :)
A Galette egy klasszikus francia piteféle, nagyon népszerű, ami nem is csoda, hiszen a lehetőségek tárháza végtelen. Lehet sós és édes is, szinte bármivel ízesíthetjük, egyetlen dologra kell nagyon figyelni, hogy a töltelékünk ne legyen túl folyós, nedves, hogy ne áztassa át a tésztánkat. Tehát ha magas víztartalmú gyümölcsökkel, zöldségekkel dolgozunk, erre figyeljünk oda. Csepegtessük le előtte, vagy forgassuk össze egy kevés keményítővel pl.
Hozzávalók:
- 22 dkg liszt
- 10 dkg vaj
- 1 db tojás
- 1 csipetnyi só
- kb fél dl víz
- 1 evőkanál porcukor (sós tészta esetén ez elhagyható)
A fahéjas-szilvás töltelékhez:
- kb 10 szem szilva (a gyümölcs méretétől függően, én aprószeművel dolgoztam)
- fahéj
- 1 evőkanál cukor (vagy méz, vagy édesítőszer. én xilittel dolgoztam)
- fél citrom reszelt héja
- 1 tk vanília aroma
- 1 nagy kanál szilvalekvár
+ 1 tojás a kenéshez
Elkészítés:
A tészta egy linzertészta, itt fontos, hogy gyorsan dolgozzunk és minden hideg legyen. Ettől lesz a tésztánk extra omlós.
Kimérjük egy edénybe a lisztet, hozzáadjuk a cukrot, a sót és a vajat. A vajat felkockázzuk, és jó, ha előtte pár percre a fagyasztóba bedobjuk, hogy tényleg jó hideg legyen.
Ha kézzel dolgozunk, jég hideg vízzel hűtsük le a kezünket és addig morzsoljuk a vajat a liszttel, amíg egy egynemű morzsát nem kapunk. Aki pedig géppel dolgozik, az a keverőkarral tegye meg ugyanezt, gyorsan a legmagasabb fokozaton.
Ezután adjuk hozzá a tojást és a vizet és gyors mozdulatokkal gyúrjuk tésztává. Nem kell túlgyúrni, ha már elválik az edény falától, és nem ragad a kezünkhöz, akkor jó.
Tegyük fóliába, és rakjuk be a hűtőbe egy órára pihenni.
Addig vágjuk össze a szilvákat. Én cikkekre vágtam, mert így esztétikusabban lehet elhelyezni a tésztán, de ha ez nem mérvadó, akkor apróra is lehet őket vágni. Hozzáadjuk a cukrot, a citromhéjat, pár csepp citromelvet, a vaníliaaromát, fahéjat és a lekvárt. Jól összeforgatjuk és ezt is a hűtőbe tesszük. Figyeljünk oda, hogy ha túl érett lenne a szilva, vagy folyós a lekvár, akkor egy kanálka lisztet vagy keményítőt is adjunk hozzá, hogy nem folyjon szét a töltelékünk.
A tésztát kilisztezett munkalapon kör alakúra nyújtjuk (kb 30 cm átmérőjűre) majd rápakolgatjuk a szilvákat. Figyelve arra, hogy a széleken 4-5 centit szabadon hagyjunk, mert azt hajtjuk majd fel. Én a szilvákat spirálisan helyeztem a tésztára és úgy hajtottam rá a széleket.
Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, megkenjük a tésztát tojással, majd mehet be a sütőbe. 190 fokra előmelegített sütőben kb 40 percig sütjük.
Vasárnapi ebédek remek desszertje lehet, de egy délutáni kávé mellé is kitűnő. A lisztből választhatunk teljes kiőrlésűt is, pl. rozslisztet, tönkölylisztet és a cukor is helyettesíthető, vagy akár el is hagyható. Így egyből egy egészségesebb finomságot varázsoltunk. (következőleg én is az egészségesebb verziót fogom kipróbálni)
PND